Wiadomości branżowe

Z małej chmury, duży deszcz – wybierz idealny Cloud Computing dla Twojej firmy

Tylko w zeszłym roku sprzedaż usług Cloud Computing w Polsce przekroczyła sumę 36 mln dolarów. Ilość klientów zainteresowanych korzystaniem z chmury nieprzerwanie rośnie. Chociaż ten typ usług outsourcingowych to wciąż rynek

Tylko w zeszłym roku sprzedaż usług Cloud Computing w Polsce przekroczyła sumę 36 mln dolarów. Ilość klientów zainteresowanych korzystaniem z chmury nieprzerwanie rośnie. Chociaż ten typ usług outsourcingowych to wciąż rynek niewielki, liczba firm i proponowanych przez nie usług dynamicznie się powiększa. Z kim współpracować i na które z proponowanych świadczeń się zdecydować? Odpowiedzieć na to pytanie postarają się eksperci z firmy CK ZETO SA.

Skąd przyszły chmury?
Czym właściwie jest Cloud Computing? Najprościej mówiąc, idea tej formy outsourcingu polega na dostarczeniu odbiorcy infrastruktury wraz z usługami sieciowymi. Ma to gwarantować automatyczną skalowalność zasobów, tj.: mocy obliczeniowej czy przestrzeni dyskowej. Należność za usługi – dostępne w sensie wirtualnym a nie fizycznym – naliczana jest wyłącznie za wykorzystane zasoby. Stąd nazwa zjawiska – Cloud Computing, czyli chmura obliczeniowa.

Pojęcia we współczesnym znaczeniu użyto po raz pierwszy w 1997 r., jednak sama idea usługi istnieje od lat ’60. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku możliwości technologiczne pozwoliły na zastosowanie jej na szeroką skalę, w czym prekursorem była firma Salesforce.com. Niedługo później dołączyły największe na świecie przedsiębiorstwa informatyczne jak Amazon, Google czy Microsoft. Outsourcing IT wzbogacił wachlarz usług na rynku Polskim. Prognozowana stopa wzrostu dla rynku Cloud Computing w przeciągu następnych trzech lat to 33%, co znacznie przewyższa 5%-stopę rozwoju reszty branży. Nic więc dziwnego, że lokalne firmy informatyczne wiążą z tym „meteorologicznym zjawiskiem IT” nadzieje zysku i rozwoju. Perspektywa możliwych profitów przyciągnęła nawet dobrze prosperujące molochy telekomunikacyjne, takie jak Grupa TP, która ze spółką zależną Integrated Solutions zaczęła od niedawna świadczyć usługi w chmurze.

Kto w nich siedzi?
Przeprowadzone w marcu 2012 r. przez firmę Cisco  badania,  pokazują, że już 42% firm w Polsce korzysta z usług chmur obliczeniowych. Ponad ¾ z nich, bo aż 77%, zdecydowało się na prywatny Cloud Computing. Również świadomość korzystających z chmur klientów wzrasta. Co raz częściej kierują się potwierdzonym doświadczeniem specjalistów branży IT. Nic dziwnego – przecież w ich ręce powierzamy dane przedsiębiorstwa, które często stanowią jego know-how. Z publicznych chmur korzysta dziś 20% firm, a z hybryd, czyli systemu, częściowo prywatnego, mimo wielu usług udostępnionych publicznie ok. 17%. Warto podkreślić, że wiele z nich stosuje więcej niż jeden model chmury.  

Co dla kogo?
Duże firmy, zatrudniające ponad 250 pracowników, usługi Cloud Computing najczęściej wykorzystują do swobodnego stosowania biznesowych rozwiązań aplikacyjnych tj.: CRM i CRP. Dostępny jest dla nich  także szeroki zasób aplikacji biurowych. Coraz bardziej popularne stają się narzędzia służące do wirtualizacji desktopów, nawiązywania współpracy, wymiany plików i komunikacji korporacyjnej. Wykorzystanie tego typu potencjału IT w środowisku zawodowym wymaga serwerów o dużej pojemności danych, bezpiecznych sieci oraz odpowiedniej ilości nowoczesnego sprzętu. Tylko usługodawcy gwarantujący kompleksową ofertę Cloud Computing,  będą w stanie sprostać wszystkim tym zadaniom.

Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny przede wszystkim kierować się oszczędnościami, które w przypadku niewygórowanych budżetów nie są dla nich bez znaczenia. Dlaczego korzystanie z chmur obliczeniowych jest dla nich opłacalne tłumaczy Fryderyk Śleboda, Dyrektor Pionu Infrastruktury CK ZETO: „W ramach stałej opłaty klienci otrzymują dostęp do najnowszego oprogramowania, podlegającego ciągłym aktualizacjom, do serwerów, sprzętu, a przede wszystkim do ochrony danych na wysokim poziomie. W ten sposób wydatki inwestycyjne można w firmie zredukować do zera: nie trzeba budować zaplecza zasobów, czy też własnego działu IT, nie interesują nas koszty rozbudowy systemu.”  Usługi powinny być świadczone na miarę potrzeb. Niewielkie przedsiębiorstwa często nie potrzebują całego pakietu Cloud Computing, a zaledwie kilku najbardziej przydatnych aplikacji. Dlatego w ich przypadku priorytetem wyboru firmy, jest elastyczność w podejściu do świadczonych usług . Bowiem możliwość selekcji tylko najpotrzebniejszych świadczeń to kolejne oszczędności.

Jaki model chmury wybrać?
Obecnie na rynku najpopularniejsze są: IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service), SaaS (Software as a Service) oraz CaaS (Communications as a Service). Te formy outsourcingu IT różnią się od siebie zakresem oferowanych usług i dostępem do zasobów. Firma CK ZETO proponuje dwie, najkorzystniejsze dla klientów opcje – IaaS oraz PaaS. Pierwsza jest najbardziej przejrzystą formą usługi, którą świadczy się w ramach Cloud Computingu. Polega na tym, że klient dostaje wirtualny serwer (serwery) z określonymi zasobami (CPU, RAM, Dyski), z zainstalowanym (lub nie) systemem operacyjnym. Opcją IaaS może być również tylko przestrzeń dyskowa. Druga opcja to PaaS, czyli gotowa platforma do rozwoju aplikacji zgodnie ze specyfikacją (baza danych, serwer aplikacji, narzędzia programistyczne), np. kompletne środowisko SOA. Klient ponosi koszty wyłącznie za wykorzystanie w określonym czasie udostępnionych zasobów. Taki model jest niezastąpiony w przypadku, kiedy system pracy w firmie wymaga wysokiej dostępności i bezawaryjności, wydajnych aplikacji zapewniających bezpieczeństwo oraz funkcjonalnych baz danych. Oczywiście wszystkie te usługi dostępne są w ofercie CK ZETO.

Informatyczni wizjonerzy malują przed chmurą obliczeniowa świetlaną przyszłość. Trudno tylko przewidzieć kierunki rozwoju tego typu outsourcingu. (Zupełnie jak z pogodą!) Z pewnością będą one zależały on zapotrzebowania w biznesie, któremu dziś służą, ale też od nowych rozwiązań technologicznych stosowanych w środowisku pracy.

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy