Aktualności IT i technologie LIFESTYLE

Jak wybrać odpowiedni model robota odkurzającego? – poradnik

coraz większa popularyzacja robotów odkurzających sprawia, że klienci stoją przed trudnym zadaniem wyboru odpowiedniego pomocnika. Jest jednak kilka wskazówek, które w prosty sposób pomogą w podjęciu najlepszej

Data publikacji: 2015-06-25
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak wybrać odpowiedni model robota odkurzającego? – poradnik
Kategoria: IT i technologie, LIFESTYLE

coraz większa popularyzacja robotów odkurzających sprawia, że klienci stoją przed trudnym zadaniem wyboru odpowiedniego pomocnika. Jest jednak kilka wskazówek, które w prosty sposób pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Jak wybrać odpowiedni model robota odkurzającego? - poradnik IT i technologie, LIFESTYLE - coraz większa popularyzacja robotów odkurzających sprawia, że klienci stoją przed trudnym zadaniem wyboru odpowiedniego pomocnika. Jest jednak kilka wskazówek, które w prosty sposób pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Coraz większa popularyzacja robotów odkurzających sprawia, że klienci stoją przed trudnym zadaniem wyboru odpowiedniego pomocnika. Jest jednak kilka wskazówek, które w prosty sposób pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Kiedy w 2002 roku iRobot Corporation zaprezentował pierwszego robota odkurzającego niewiele osób wierzyło, że zdarzenie to zapoczątkuje rynkową rewolucję. Dziś oferta jest bardzo szeroka. Prezentujemy listę aspektów, na które należy zwrócić uwagę.

1. Wysokość. Zabrudzenia, szczególnie te lekkie przemieszczają się wzbijane przez ruch domowników. Sprawia to, że najwięcej kurzu znajduje się nie na środku pomieszczenia, ale przy ścianach i pod meblami. Przed wyborem robota warto zmierzyć wysokość nóg łóżka oraz innych mebli, aby sprawdzić czy robot pod nie wjedzie i oczyści powierzchnię. Wysokość robota mierzymy w najwyższym punkcie.

2. Adaptacja do warunków otoczenia. Zaawansowany system nawigacyjny umożliwiający samodzielną pracę robota w rzeczywistych warunkach. Najlepsze urządzenia wyposażone są w system czujników umożlwiający reakcję robota w czasie rzeczywistym. Samodzielny powrót do stacji dokującej po zakończeniu pracy lub w celu naładowania akumulatora.

3. Zdolność manewrowania. Roboty odkurzające są wszędobylskie, wjadą także m.in. pod krzesła. Warto zmierzyć odstępy pomiędzy nogami, aby sprawdzić czy robot będzie w stanie wjechać. Ponadto kształt robota również determinuje szybkość wydostania się spomiędzy nóg. Ważnym elementem będzie też umiejętność wyplątania się z kabli, czy frędzli.

4. Udogodnienia. W zależności od zaawansowania produktu, roboty odkurzające mogą posiadać szereg przydatnych udogodnień. Przydatnymi funkcjami są informacja głosowa
o stanie urządzenia czy kontrolki informujące o zapełnieniu zbiornika na zabrudzenia.

5. Funkcje i systemy. Warto zaznajomić się z dodatkowymi funkcjami poszczególnych modeli. Jedną z bardziej istotnych jest możliwość ustalenia harmonogramu pracy – tygodniowego „planu sprzątania”. Warte uwagi są również systemy wykrywania obszarów silniej zabrudzonych.

6. Filtry. Dużą zaletą robotów odkurzających jest to, że w toku swojej pracy nie oddają
z powrotem zassanego z dużą siłą powietrza, a co za tym idzie drobinek kurzu. Zadanie to ułatwiają odpowiednie filtry. U alergików najlepiej sprawdzą się rozwiązania filtracji HEPA.

7. Konserwacja. Odkurzacze wymagają odpowiedniej konserwacji – nie tylko wymiany worków czy opróżnienia zbiornika, ale również wymiany filtrów i oczyszczenia. Podobnie jest
z robotami odkurzającymi. Część producentów na tę okazję przewidziała intuicyjne oznaczenia kolorystyczne modułów, które można samodzielnie zdemontować i oczyścić.

8. Akcesoria. Znajduje się wśród nich szerokie spektrum urządzeń peryferyjnych i narzędzi np. do czyszczenia robota. Warte uwagi są wirtualne ściany, które ograniczają teren pracy robota (wiązka prosta lub kolista) czy latarnie systematyzujące prace robota. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te powinny umożliwiać łatwe ich przenoszenie w aktualnie wymagane miejsca (np. obszar, gdzie bawi się dziecko), aby na stałe nie wykluczyć danej powierzchni z cyklu sprzątania.

9. Serwis. Warto sprawdzić możliwości i jakość obsługi klienta pod kątem posprzedażowym. Kontakt z serwisem, usługa door-to-door, dostępność elementów eksploatacyjnych.

10. Kompatybilność. Ludzie lubią otrzymywać pomoc w obowiązkach domowych. Warto przed zakupem robota odkurzającego sprawdzić jego kompatybilność z robotami o innych funkcjach, tak aby mogły np. korzystać z tych samych akcesoriów.

11. Ruchoma głowica czyszcząca.Umiejętność dostosowania trybu pracy do rodzaju sprzątanej powierzchni. Najlepsze roboty samodzielnie dostosowują wysokość głowicy czyszczącej
w zależności czy odkurzają dywan, panel czy wykładzinę.

12. Schody. Najmniej zaawansowane urządzenia mogą nie być wyposażone w czujnik wysokości, który zabezpieczy je przed spadkiem z uskoków. Wówczas gdy zaczynają się schodyskończy się żywot robota. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak wybrać odpowiedni model robota odkurzającego? - poradnik IT i technologie, LIFESTYLE - coraz większa popularyzacja robotów odkurzających sprawia, że klienci stoją przed trudnym zadaniem wyboru odpowiedniego pomocnika. Jest jednak kilka wskazówek, które w prosty sposób pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.
Hashtagi: #IT i technologie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy