Bezpieczeństwo

Co wiesz o backupie

Warszawa, 16 września 2016 r. Informacja prasowa Co wiesz o backupie Jak wynika z raportu firmy ODO 24 na temat wiedzy o ochronie danych osobowych

Warszawa, 16 września 2016 r.
Informacja prasowa

Co wiesz o backupie

Jak wynika z raportu firmy ODO 24 na temat wiedzy o ochronie danych osobowych 88 proc. z nas wykonuje kopie zapasowe swoich danych, ale tylko 40 proc. robi to regularnie. Zwykło się mawiać, że ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy backup już robią lub dopiero będą robić. Prawie każdy utracił kiedyś ważne dla niego informacje – przypadkowo je usunął, dotknęła go awaria komputera, czy atak złośliwego oprogramowania. Jak ustrzec się przed konsekwencjami takich sytuacji? Jakie rodzaje kopii zapasowych i sposoby przechowywania danych stosować?

– Backup to proces kopiowania danych w bezpieczne miejsce w celu zabezpieczenia użytkownika przed negatywnymi skutkami ich utraty oraz zapewnienia dostępu do danych po awarii. Można wyróżnić kilka rodzajów kopii zapasowych: pełną, przyrostową, różnicową, w czasie rzeczywistym i obraz dysku. Ze względu na różnorodność potrzeb i wymagań backup należy dobierać dla każdego indywidualnie niezależnie od tego, czy chodzi o prywatnego użytkownika smartfona, czy dużą korporację.– mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji z ODO 24. Wykonując kopie zapasowe możemy ochronić cenne dla nas dane przed ich utratą, kradzieżą lub uszkodzeniem. Obecnie rynek oferuje nam wiele narzędzi, które umożliwiają w łatwy sposób zabezpieczenie informacji zbieranych zarówno na komputerach, smartfonach oraz innych urządzeniach teleinformatycznych codziennego użytku.

Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu sprawiły, że powstał cały sektor firm oferujących backup online. Wielu usługodawców oferuje nam przechowywanie danych w tzw. chmurze, centrach danych, które znajdują się w różnych lokalizacjach geograficznych, pracujących 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, obsługiwanych przez specjalistów z branży IT. – Przykładem może być Google, który oferuje darmową usługę synchronizacji smartfona z naszym kontem, dzięki czemu wszystkie kontakty, filmy, zdjęcia i inne cenne dla nas dane mogą być przechowywane na zdalnych serwerach. Takie rozwiązanie w sytuacji utraty danych umożliwia nam za pomocą kilku kliknięć szybkie ich odzyskanie. – wskazuje Damian Gąska i dodaje – Wybierając takie rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że nigdy nie będziemy mieć jednak pewności, co do tego kto ma dostęp do naszych informacji oraz gdzie znajdują się i jak są zabezpieczone serwery obliczeniowe, na których są one przechowywane. Dlatego warto pamiętać o szyfrowaniu ważnych dla nas danych, tak by osoby postronne nie mogły ich odczytać.
Alternatywą dla zapisywania kopii zapasowych w chmurze są lokalne kopie zapasowe, które możemy przechowywać na płytach CD/DVD, taśmach magnetycznych, pendrivach, kartach pamięci czy zewnętrznych dyskach pamięci. – Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp do naszych danych, w jaki sposób są zabezpieczone, a co najważniejsze w dowolnej chwili możemy odzyskać wszystkie interesujące nas informacje. – argumentuje specjalista z ODO 24.
Bez względu na to, na jakim nośniku zdecydujemy się przechowywać backupy, pamiętajmy o prawidłowym ich zabezpieczaniu. Wykorzystujmy rozwiązania, które będą odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom i ułatwią nam regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa.
Więcej informacji o rodzajach kopii zapasowych i ich zastosowaniu można znaleźć na: https://odo24.pl/blog-post.backup-polisa-ubezpieczeniowa-xxi-w-rodzaje-kopii-zapasowych-i-ich-zastosowanie

A to już wiesz?  Czy dane osobowe w placówkach służby zdrowia są bezpieczne?

Raport firmy ODO 24 na temat wiedzy o ochronie danych osobowych dostępny jest na: https://odo24.pl/blog-post.co-wiemy-o-ochronie-danych-osobowych-raport?utm_source=triple-PR&utm_medium=artykul&utm_term=wysylka-pr&utm_campaign=backup

ODO 24 – to firma, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą. Dostarcza nowoczesne, elastyczne i kompleksowe rozwiązania pomagające zapewnić zgodność z ustawą o ochronie danych osobowych. Firma stworzyła bezpłatną aplikację ABIeye (dostępną przez internet), która umożliwia sprawne zarządzanie systemem ochrony danych osobowych. ABIeye to skuteczne narzędzie zarówno dla podmiotów prywatnych jak i publicznych, małych firm oraz korporacji. Ponadto posiada własną, zintegrowaną z aplikacją ABIeye, platformę szkoleń e-learningowych, umożliwiającą szkolenia (również okresowe) z ochrony danych osobowych wszystkich pracowników, nawet w dużych i bardzo dużych organizacjach. ODO 24 edukuje również społeczeństwo w zakresie zasad ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji poprzez udostępniony na stronie internetowej Poradnik ODO, bezpłatne porady, warsztaty i szkolenia, bieżąca współpraca z mediami, itp.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy