Oprogramowanie dla biznesu

Acronis radzi: jak efektywnie tworzyć kopie zapasowe

Acronis radzi: jak efektywnie tworzyć kopie zapasowe 07/06/2011 | 15:45 | Acronis Dla prawidłowej i skutecznej ochrony danych przechowywanych na komputerach domowych i laptopach, konieczne

Acronis radzi: jak efektywnie tworzyć kopie zapasowe
07/06/2011 | 15:45 | Acronis

Dla prawidłowej i skutecznej ochrony danych przechowywanych na komputerach domowych i laptopach, konieczne jest tworzenie ich kopii zapasowych. Często jednak proces ten może wydawać się zbyt skomplikowany. Acronis przedstawia kilka przydatnych wskazówek dla użytkowników indywidualnych, które pomogą w skutecznym tworzeniu kopii zapasowych.

Lato to czas, kiedy częściej sięgamy po aparat fotograficzny. Zdjęcia z wakacji, rodzinnych spotkań, czy imprez przy grillu ze znajomymi – przechowujemy w formie cyfrowej na komputerach PC i laptopach. Jednak bardzo łatwo możemy je stracić. Przypadkowe usunięcie, nagłe uszkodzenie czy awaria sprzętu lub jego kradzież – to tylko kilka przykładów przemawiających za tym, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszych wspomnień.

Specjaliści z firmy Acronis przedstawiają siedem wskazówek, jak skutecznie tworzyć kopie zapasowe i odzyskać cyfrowe dane, takie jak zdjęcia, muzykę, filmy i dokumenty, a nawet cały system operacyjny:

Twórz kopie zapasowe regularnie. Kopie zapasowe danych powinny być wykonywane regularnie. Dla oszczędności miejsca, po wykonaniu pierwszej pełnej kopii zapasowej całego systemu, kolejne kopie należy wykonywać jako tzw. przyrostowe kopie zapasowe. Wówczas przechowywane są tylko te pliki, które zostały zmodyfikowane lub dodane od momentu wykonania pełnego backupu.
Korzystaj z dysku zewnętrznego: kopie zapasowe powinny być przechowywane na nośnikach wymiennych lub wymiennych dyskach twardych. Jeśli kopia zapasowa zostanie zapisana na innej partycji dysku twardego, wówczas, w przypadku jego awarii, również zostanie utracona.
Przechowuj kopie zapasowe online. Podwójnym zabezpieczeniem danych jest przechowywanie ich kopii zapasowych w dodatkowej, zdalnej lokalizacji online (backup online). W przypadku np. kradzieży sprzętu, pożaru, czy zalania, kopie danych znajdują się w bezpiecznym, oddalonym miejscu (w zaszyfrowanej postaci), dzięki czemu nie są narażone na utratę.
Sprawdzaj odzyskiwanie danych. Każdy, kto już raz doświadczył utraty cennych danych, wie co należy zrobić w przypadku awarii i jak postępować aby te dane odzyskać. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie próbnego odzyskiwania plików i stanu systemu.
Wprowadź automatyczną kontrolę kopii zapasowych. Zabezpieczane kopie zapasowe powinny być po każdorazowej aktualizacji automatycznie sprawdzane i zatwierdzane przez stosowane oprogramowanie. Daje to pewność, że dane będą mogły zostać przywrócone poprawnie.
Skróć proces tworzenia kopii zapasowych. Tworzenie pełnej kopii zapasowej całego systemu może przebiegać znacznie szybciej jeśli przed rozpoczęciem tego procesu dane, które nie są już potrzebne, zostaną usunięte. W tym celu zaleca się opróżnianie kosza oraz kasowanie plików tymczasowych. Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania można również wykluczyć z procesu tworzenia kopii pewne formaty, jak np. duże pliki audio czy video.
Rób backup przed instalacją. Przed instalacją nowych aplikacji, aktualizacji czy sterowników zaleca się tworzenie kopii zapasowej. Wówczas niepożądane zmiany, które mogą wystąpić po instalacji, będą mogły zostać bez większych problemów cofnięte.

***

Acronis jest wiodącym producentem łatwych w użyciu rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, odzyskiwania danych po awarii oraz bezpieczeństwa dla wszystkich typów środowisk (fizycznych, wirtualnych oraz typu ‘cloud’). Dzięki opatentowanej technologii tworzenia obrazów dysku, firmy, niezależnie od wielkości, jak również użytkownicy indywidualni, mogą chronić swoje cyfrowe systemy oraz kluczowe informacje. Z oprogramowaniem Acronis do odzyskiwania danych po awarii, wdrożeń systemowych i migracji, użytkownicy otrzymują niezawodną ochronę swoich cyfrowych informacji, wysoką dostępność firmowych danych, utrzymują ciągłość biznesu i infrastruktury IT oraz ograniczają przestoje systemów komputerowych. Oprogramowanie firmy Acronis jest sprzedawane w ponad 90 krajach i dostępne jest w 14 wersjach językowych. Więcej informacji na www.acronis.pl. Jesteśmy na Twitterze: http://twitter.com/acronis

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy