W jaki sposób działa wersja sieciowa programu progeCAD?

W jaki sposób działa wersja sieciowa programu progeCAD?

Autorem artykułu jest Jolanta Tacinova

ProgeCAD Professional to CAD program, który służy przede wszystkim do projektowania 2D i 3D. W Polsce dostępny jest w języku polskim, angielskim oraz w 3 rodzajach licencji: do 1 komputera, USB oraz NLM. Licencja sieciowa jest najbardziej skomplikowana i najbardziej dyskutowana przez klientów. Jakie są możliwości tej wersji?

Warto przypomnieć, że do trwałego uruchomienia programu należy wykonać 2 kroki. Pierwszym jest instalacja. ProgeCAD można zainstalować na krórymkolwiek komputerze, który spełnia wymagania hardwarowe i softwarowe. Po instalacji pozwala na darmowe korzystanie z programu przez 30 dni. Potem należy wykonać drugi krok, to znaczy zarejestrować się za pomocą numeru licencji.

Licencja sieciowa składa się z dwóch części:
1.progeCAD – programu użytkownika, który można zainstalować w dowolnej ilości komputerów. Polecana ilość komputerów powinna w przybliżeniu odpowiadać ilości zakupionych licencji.
2.NLM serwera, który należy zainstalować na jednym z podłączonych do sieci komputerów. W tym wypadku będzie to komputer administratora, na którym przebiega rejestracja programu. NLM Serwer zarządza licencjami i przypisuje je użytkownikom, którzy chcą pracować z progeCADem na swym stanowisku. Na przykład firma zainstaluje progeCAD w 4 komputerach podłączonych do sieci lokalnej, potem kupi 2 licencje i zarejestruje je na serwerze. Przychodzi pierwszy użytkownik, uruchamia program i rozpoczyna pracę. Na serwerze widoczna jest tylko jedna wolna licencja. Przychodzi drugi użytkownik uruchamia program na następnym stanowisku i obaj pracują jednocześnie. Aby trzeci użytkownik mógł uruchomić program na swym stanowisku, pierwszy albo drugi użytkownik musi wyłączyć program, aby numer licencji wrócił do serwera. Dopiero potem serwer przypisuje przywrócony wolny numer trzeciemu użytkownikowi. Producenci polecają, by NLM serwer był zainstalowany w komputerze podłączonym do internetu.

NLM serwer może być monitorowany i zarządzany za pomocą programu NLM Monitor, który jest częścią instalacji NLM serwera. NLM Monitor pozwala na dodanie nowej, dodatkowo zakupionej licencji, usuwanie licencji, oglądanie stanu aktualnych licencji (ilość wolnych licencji, czas ekspiracji,…)

W nowej wersji progeCAD Professional 2010 pojawiła się m.in. funkcja NLM Take away. Umożliwia przeniesienie licencji z serwera na przykład do laptopa. Funkcja jest bardzo przydatna w momencie, gdy użytkownik chce pracować poza biurem, nie będąc podłączony do sieci lokalnej. To wtedy pożycza numer z serwera i pracuje na laptopie. W komputerze administratora, w oknie NLM Monitor numer będzie cały czas zajęty. Pożyczka wygasa po 30 dniach. Oczywiście, użytkownik może wrócić licencję wcześniej.

Wydaje się, że producenci starają się jak najbardziej zadowolić klientów pośrednictwem nowych funkcji i udoskonaleń programu. Zobaczymy, jak pójdzie dalej.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Authors

Related posts

Top