Wirtualizacja – oprogramowanie komercyjne i darmowe

Wirtualizacja – oprogramowanie komercyjne i darmowe

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Wirtualizacja służy takiemu wykorzystaniu dostępnych zasobów sprzętowych, dzięki ich dowolnej modyfikacji, aby zwiększyć efektywność pracy, ale również dostosować je do indywidualnych upodobań użytkownika, który z nich korzysta.

To innymi słowy izolowanie pewnych zasobów od innych, co ma doprowadzić do prostszego zarządzania i elastyczności. Dzięki temu nie ma już potrzeby, aby każdy element był konfigurowany oddzielnie, w celu nawiązania współpracy z innymi.

W sieci istnieje wiele płatnych i darmowych programów, które umożliwiają wirtualizację, dlatego warto się nimi zainteresować, a najlepiej czynnie wykorzystywać.

Jeśli zależy nam na uruchamianiu kilku dowolnych systemów operacyjnych jednocześnie (wcale nie muszą być to tylko te z rodziny Windows), to doskonale sprawdzi się Oracle VirtualBox. Oprócz Windowsów, pozwoli on także na odpalenie Linuxa, czy nawet systemu operacyjnego od Apple – Max OS X. Tworzenie wirtualnych komputerów z innymi systemami jest dość intuicyjne i nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Wirtualizacja systemów operacyjnych jest możliwa również dzięki darmowemu programowi Windows Virtual PC, jednak ten współpracuje jedynie z Windowsem 7. To, co wyróżnia go spośród innych jest fakt, że tworzenie wirtualnych maszyn nigdzie dotąd nie było takie proste. Wadą jest z pewnością fakt, iż program nie wspiera innych systemów operacyjnych, niż te od Microsoftu. Warto dodać, że Windows Virtual PC jest bezpłatnym dodatkiem do Windowsa 7.

Wśród innych programów, które umożliwiają wirtualizację jest między innymi Paragon Go Virtual 1.0. Ta darmowa aplikacja umożliwi przeniesienie Windowsa, który jest zainstalowany na komputerze fizycznym do tego, który jest maszyną wirtualną. Stworzony obraz systemu można uruchomić w każdym programie służącym do wirtualizacji. Parallels Descop 4.0 pozwoli na uruchomienie do nawet kilku wirtualnych maszyn z poziomu jednego komputera – korzysta z zasobów sprzętowych głównego komputera. VMware Player 3.1.4 podobnie jak Parallels Descop umożliwia tworzenie i uruchamianie wirtualnych maszyn na systemach zarówno 32, jak i 64-bitowych. Do tworzenia wirtualnych warstw w pamięci komputera, które będą rejestrowały pracę podczas działania doskonale nada się bezpłatny Software Virtualization Solution 2.0 SP1.

Wirtualizacja pozwoli na efektywną pracę nie tylko w przypadku zastosowań w małych, czy dużych firmach, ale również w domu, warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem jej w życie.

T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Authors

Related posts

Top